Jaki wybrać leasing na start nowej firmy?

Jaki wybrać leasing na start nowej firmy?

Artykuł Miesiąca
Leasing na start nowej firmy jest dobry rozwiązaniem, jednak trzeba je dokładnie rozważyć. Firma zaczynająca działalność może zawrzeć umowy leasingowe tylko na wybrane środki trwałe, często przedstawiając także dodatkowe zabezpieczenia.

Jaki wybrać leasing na start nowej firmy?

1. Leasing na start nowej firmy

Firmy leasingowe mają różne zasady odnośnie zawierania umów z całkiem nowymi przedsiębiorcami. Czasami udzielają leasingu już od pierwszego dnia działalności, innym razem nawet po trzech miesiącach, czy nawet pół roku działania nowej firmy. Warto zapoznać się z ofertami takich firm i dokładnie określić, czego potrzebujemy i czy jesteśmy w stanie uzyskać umowę leasingową.

2. Samochody, ciągniki i popularne maszyny

Nowa firma nie powinna mieć problemu z uzyskaniem auto leasingu. Odnosi się on do używanych aut lub nowych, stosowana jest wtedy uproszczona procedura. Podstawowym warunkiem w tym przypadku jest przedstawienie danych o działalności i dowodu osobistego, a także wpłacenie około 20 procent wpłaty wstępnej. Im krócej działa firma, tym wyższy jest zazwyczaj udział własny.
Jeśli chodzi o ciągniki siodłowe, czy inne podobne urządzenia, często trzeba prowadzić firmę ponad pół roku i generować pewne przychody. Niektórzy leasingodawcy wychodzą na przeciw także firmom dopiero zaczynającym działanie (nawet od pierwszego dnia), jeśli działalność stanowi pewną kontynuację dotychczas prowadzonej aktywności zawodowej właścicieli. Można tu wyróżnić na przykład firmy transportowe, gdzie właściciel ma doświadczenie w tej dziedzinie i pragnie wziąć w leasing ciągnik siodłowy. Wtedy leasingodawca zazwyczaj udziela finansowania już od pierwszego dnia działalności.

3. Inne środki trwałe

W przypadku innych środków trwałych leasing na start nowej firmy może być nieco utrudniony. Przeważnie wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej co najmniej 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet 12 miesięcy. Leasingodawca powinien dodatkowo przedstawić szereg dokumentów potwierdzających zdolność kredytową – wtedy można uzyskać leasing na popularne urządzenia i maszyny.

4. Dodatkowe zabezpieczenie

Jeśli nowo powstała firma nie spełnia wymogów leasingodawcy, jedynym wyjściem może okazać się przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia. Zazwyczaj są to; gwarancje odkupu od dostawcy, przewłaszczenie posiadanego majątku (np. prywatnego auta osobowego), hipoteka np. na mieszkanie, poręczenie osób prywatnych lub innej firmy, inne indywidualne ustalenia.
Warto zauważyć, że nie każdy leasingodawca zgadza się na takie warunki – niekiedy po prostu odrzuca wniosek firmy. Jednak znaleźć można też takie oferty, które są nieco bardziej ugodowe i dodatkowe zabezpieczenie jest uznawane.

5. Wpłata własna

Uzyskanie leasingu na start nowej firmy jest w zasadzie niemożliwe bez wniesienia wpłaty własnej, tak zwanego czynszu inicjalnego. W zależności od założeń firmy leasingowej, taka wpłata zazwyczaj wynosi co najmniej 10 procent, a najczęściej nawet 15 lub 20 procent.
Warto podkreślić, że mogą wystąpić wyjątki, przykładowo przedstawienie przez nową firmę satysfakcjonującego zabezpieczenia, które wpłynie na to, że nawet bez czynszu inicjalnego zostanie udzielony leasing. Innym wyjątkiem jest fakt, że niekiedy producenci stosują promocyjne oferty finansowania na dane produkty i są skłonni udzielić leasingu w zasadzie większości nowych firm, nawet bez wpłaty własnej.

6. Spółka z o.o.

W przypadku nowych spółek kapitałowych, w tym także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest łatwo uzyskać leasing. Takie firmy są bardzo wnikliwie sprawdzane przez leasingodawcę, w przeciwieństwie do osób fizycznych.
Z czego wynika taki stan rzeczy? Zazwyczaj z nieprzyjemnych doświadczeń firm leasingowych. Takie firmy mogą być zakładane w branżach ze sporym ryzykiem upadku i niewypłacalności lub przez przedsiębiorców ze złą historią kredytową.
Bardzo wiele zależy więc od indywidualnej oceny ryzyka – w przeciwnym wypadku leasingodawca uzna, że spółka kapitałowa jest tworzona na potrzeby określonego projektu lub przez inną spółkę, powstającą w zasadzie od zera.
Uzyskanie leasingu przez spółkę z o.o. jest obecnie możliwe, ale trzeba liczyć się z prześwietleniem stanu majątkowego, historii kredytowej i zasobów finansowych. Najczęściej wymagane jest także poręczenie leasingu przez wspólników lub zarządców. Leasingodawca pragnie mieć możliwość zwrócenia się do udziałowców w przypadku kłopotów ze spłacaniem rat.

7. Korzystna oferta

Gdy przedsiębiorca chce zwrócić się po leasing dla nowej firmy, musi pamiętać o tym, że wiele zależy od firmy leasingowej i danej sytuacji. Na szczęście jest kilka firm leasingowych, które wspierają całkowicie nowe działalności. O wiele większe szanse na leasing ma jednak przedsiębiorca prowadzący działalność chociaż pół roku i pragnie np. sfinansować nabycie samochodu dostawczego – wtedy znajdzie z pewnością sporo ciekawych ofert. Trzeba pamiętać o tym, żeby wybrać firmę leasingową oferującą korzystne warunki finansowe. Nie zapominajmy także, że w przypadku nowych firm leasingodawca stosować może trochę wyższe marże niż w pozostałych przypadkach.
Dokładne zapoznanie się z ofertami kilku leasingodawców będzie najlepszym punktem odniesienia i pozwoli na porównanie atrakcyjnych ofert z tymi mniej korzystnymi. Ciekawym pomysłem jest poszukanie opinii wśród znajomych, na stronach internetowych, czy na forach związanych z leasingiem.

Podsumowując, leasing na start nowej firmy jest możliwy, jednak trzeba spełniać określone wymogi firm leasingowych. Najłatwiej uzyskać można w tym przypadku leasing auta dostawczego, osobowego lub ciągnika i podobnych maszyn. Jednak nie każdy leasingodawca jest przychylny dla nowej firmy i często wymaga dodatkowych zabezpieczeń czy poręczeń współwłaścicieli. Niezwykle ważna jest także wpłata własna, która kształtuje się bardzo różnie – wyjątkowo leasingodawca może odstąpić od obowiązku uiszczenia czynszu inicjalnego. Spółki kapitałowe mają nieco trudniejsze zadanie, gdyż są dokładnie prześwietlane przez firmy leasingowe. Szukając leasingu dla nowej firmy, trzeba porównać kilka ofert i wybrać najkorzystniejszą.

Pomoc merytoryczna: https://www.sgbleasing.pl/oferta/maszyny-i-urzadzenia-przemyslowe

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o