Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla wiekowym

Poradnik klienta

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla 65 plus. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starszych również swoboda czerpania z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w programie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla 65 plus

– W kontrakcie z planowanym wprowadzeniem kolejnego kroku znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt zdecydowania w niniejszej sprawie.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sytuacji ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w kontrakcie z działaniem stanu epidemii.

Uważa ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starszych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w końcu zakrywania ust i nosa, a dodatkowo wprowadza modyfikacje w terenie przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje te m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu i mienia, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W znaczeniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W programie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja chce się również przywrócenie prac w punktach handlowych o wielkości sprzedaży czy usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka była zrobiona na platformie dotychczasowego rozporządzenia, a przy założeniu, że ograniczono ilość osób do 1 kobiety na 15 m2 powierzchni, na której jest robiona sprzedaż lub udzielane są usługi. Nadal – do zniesienia będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia działalności usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja chce się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem działającym jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a dodatkowo lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w ról konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w kontrakcie z prowadzeniem pracy zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a dodatkowo uczniów pobierających naukę w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z racje na jakość epidemiczną nie mówi toż kobiet wykonujących zawód medyczny a osób prowadzących pracy zawodowe, służbowe lub handlowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia dostania w działanie projektowanego rozporządzenia daje się również korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w końcu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie liczby osób przebywających w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego krótszych niż 75 m kw. będzie mogło przechodzić w niniejszym samym czasie pięć osób, wśród osób przebywających w zachowaniu tego kultu.

Na sile rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie korzystanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza też zmiany, jeżeli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o