Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Poradnik klienta

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym razem program obejmie lata 2020-22, a jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w współczesnej sprawie zaopiniuje Komisja Wspólna Poziomu i Samorządu Terytorialnego na najszybszym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla niemowląt i młodzieży niepełnosprawnej w innych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie mogła skorzystać młodzież z niepełnosprawnościami, przygotowująca się w naukach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia publiczne i profesjonalne).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, czy po jakiś 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze sposobów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, jaki zawiera uchwalić Radę Ministrów, nie jest modny. W latach ubiegłych stanowił on teraz wykonywany na bazie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, jaki zawiera uchwalić Radę Ministrów, nie jest modny. W latach ubiegłych stanowił on teraz wykonywany na bazie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz natomiast w układzie z obecnym, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie poprawi się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych odpowiednich do przyjęcia pomocy są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło uchwałę o zmian formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w oparciu.

Nie zastąpiły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Tradycje i Sportu Komisji Wspólnej Poziomu i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego pełniejszych uwag i pozytywnie go zaopiniował.

– Na okresie konsultacji mieliśmy małe pytania i wskazówki do zaproponowanych rozwiązań, tylko po ich czymś na tym systemie w systemie obiegowym wydaliśmy dobrą opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Znaczy to, iż na ustalonym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie uznany.

Program istotny, jednak bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników również do uprawiania ogólnego, kiedy i doskonalenia w urzędach, w obecnym podręczników do uprawiania specjalnego, przyjętych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedzy i wychowania, a także materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla uczniów niepełnosprawnych, należących do grup ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Zgodnie z nim dofinansowanie ma wynosić:

– do 225 zł – dla uczniów z niepełnosprawnością trudną w okresie małym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, należących do nauki specjalnej ćwiczącej do rzeczy;

– do 390 zł – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w okresie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w obecnym z afazją, z autyzmem,
z systemem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego modelu, należących do grup branżowych Plus również II stopnia;

– do 445 zł – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w okresie lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w obecnym z afazją, z autyzmem, z systemem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego modelu, należących do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a ponadto klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego robionych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych robionych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments