Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Kołobrzeg

Zachodniopomorskie

Płaskostopie liczy na wszelkim obniżeniu sklepienia stopy czy tylko jej ograniczeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka wszą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy tworzą łuk. U stopy która planuje płaskostopie że tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój

U tej kobiety dołącza do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie przechodzi do 40% ludzi. By uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom budującym nasze podstawowe kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest okazją płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Zalecane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące skutkiem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w jakim stopa tworzy się wysoka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie tkwi w wszelkim wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku życia płaskostopie jest niejako fizjologiczne, i połączony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i małych mięśni. Tym modelem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z rozwojem dziecka. Deformacja stopy w stron płaskostopia zmienia prawidłowe elementy jej utrzymania. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale także łydek oraz kręgosłupa. Poza tym wpływ na dno w tłu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje robieniem się na podeszwie stopy bolesnych oraz trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może te doprowadzić do wzroście wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego czy w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie oraz mienie obuwia oraz chodzenie. Stanowi więc znacznie niewygodne i przydatne będą buty ortopedyczne dla niemowlęta. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do wzroście stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie jedynie na ćwiczeniu mięśni stóp tylko i noszeniu dobrze dobranych, szerokich oraz wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (jednak dopiero po konsultacji z specjalistą – nigdy na inną rękę!) i chronieniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój

Do zadań korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: jeżdżenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i budowanie palcami stóp drobnych materiałów z ziemie. Czasem jednak w przypadku zaawansowanych i powodujących duże dolegliwości deformacji stóp, szkolenia i zachowanie zachowawcze mogą objawić się nieskuteczne. Konieczny potrafi się okazać wtedy zabieg operacyjny. Zawsze to jest pozytywne właśnie w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Trzcińsko-Zdrój

0 0 votes
Oceń
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments